Krátkodobý projekt mobilit financovaný Evropskou unií v programu Erasmus+
pro odborné vzdělávání a přípravu
č. projektu: 2023 – 1‑CZ01-KA122-VET-000126012

Již více než 25 let nabízí Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze svým žákům možnost zúčastnit se zahraniční praxe v jednotlivých oborech. Hlavním cílem této praxe je odborné vzdělávání, zlepšení jazykových znalostí, dovedností v oboru a praktická aplikace těchto znalostí. Vycestovat do zahraničí a zlepšovat svůj um mohou naši žáci díky finanční dotaci, kterou naše škola získala i v letošním školním roce 2023/2024. Tuto dotaci financuje Evropská unie programem Erasmus+ určeným pro podporu mobilit studentů členských zemí.

Letos bylo pro účast na tomto programu vybráno celkem třicet žáků z osmi nabízených oborů naší školy. Žáci měli jedinečnou možnost spolupracovat po dobu tří týdnů s různými firmami ve Španělsku a Řecku a ve škole v Portugalsku, kde strávili dva týdny a pracovali na oboru produktového designu.

Místo: Portugalsko, Porto
Datum: 17.02.2024 – 02.03.2024

V únoru 2024 měl náš tým složený ze čtyř studentek z oboru Užitá malba a dvou studentek z oboru Design herních předmětů možnost díky programu Erasmus+ zúčastnit se dvoutýdenní stáže ve druhém největším městě Portugalska.

V Portu jsme navštěvovaly střední uměleckou školu Escola Artística de Soares dos Reis. Přestože hlavním zaměřením v rámci našeho studijního pobytu byla dekorace kachliček Azulejos (na hodinách jsme si vyzkoušely různé techniky od zdobení přes šablonu až po volnou malbu), dostaly jsme příležitost vyzkoušet si i jiné výtvarné techniky, jako je například sítotisk nebo vyvolávání analogových fotografií v temné komoře. V rámci školní výuky jsme dokonce měly možnost navštívit komentovanou prohlídku výstavy současného umění v muzeu Serralves.

Všichni učitelé, které jsme měly během svého pobytu možnost poznat, byli i přes lehkou jazykovou bariéru moc milí, vstřícní a komunikativní. Byli vždy ochotni naslouchat našim nápadům, které jsme do výuky vnesly.

Ubytované jsme byly asi tři minuty pěšky od školy v krásných, dobře vybavených a čistých apartmánech. Doprava na výuku probíhala naprosto bez problémů.

Po škole jsme měly i poměrně dost volného času, který jsme využívaly k navštěvování památek, poznávání místní kultury a procházkám po městě.
Chtěly bychom vyjádřit vděčnost jak naší škole, tak Evropské unii za financování tohoto pobytu. Tato příležitost nás mnoho naučila a myslím, že na ni všechny moc rády vzpomínáme.


X