Janů Matouš

…vyučuje na škole předmět Počítačová grafika, od úvodu do kancelářských aplikací (s důrazem na příjemný vzhled dokumentu) přes vektorovou grafiku a bitmapovou grafiku po pořizování výkresové dokumentace a úvod do 3D modelování. Obsluhuje 3D tiskárnu a podílí se na využívání školního fotoateliéru pro pořizování dokumentace žákovských prací.

TIP:
Naleznete mě častěji v učebně #36, než např. v kabinetu.

Pokud jste zameškali výuku v AutoCADu a jste schopni pracovat, využívejte materiálů, které jsem připravil pro distanční výuku v době covidu a doplňte si chybějící znalosti. Přihlaste se do Google Classroom (pokud nevíte, jak se přihlásit do Google Classroom či potřebujete první popostrčení kudy kam uvnitř, koukněte na video) – přihlašovací údaje vám předával třídní učitel na začátku roku (případně mu napište, pokud je nemůžete najít). Nainstalujte si na domácí stroj aplikaci AutoCAD (viz návod níže) a přihlaste se do kurzu: reuatlf.

Software používaný ve škole (a doporučený pro studium)

 

Kancelářský balík aplikací – na škole používáme volně dostupný LibreOffice.

Grafické práce: používáme Adobe Creative Suite, kterou žáci školy mohou pro studijní účely používat zdarma.

Pro výkresovou dokumentaci a úvod do 3D modelování používáme aplikaci AutoCAD. Informace jak získat studentskou licenci zdarma viz níže.

AutoCAD / výkresová dokumentace a 3D modelování

Jak získat AutoCAD pro domácí použití

Výuka probíhá v aplikaci AutoCAD v. 2019. Žáci naší školy mají nárok na výukovou verzi aplikace, která je poskytována společností Autodesk zdarma oproti potvrzení, že patříte na naší školu (naskenované potvrzení o studiu).

Jak získat AutoCAD pro domácí použití

DOPORUČENÍ: pro domácí použití na aktuálních Windows 10 raději instalujte AutoCAD v2019. Starší verze (vč. 2018) občas nejde úplně snadno nainstalovat.

Jak na AutoCAD na jeden rok zdarma:

 • Na stránkách společnosti Autodesk máte možnost získat po registraci software na zdarma. Registrujte se jako student – uveďte při registraci informace o naší škole (školu dohledáte v nabízeném seznamu, web https://www.sups.cz) a dále postupujte dle instrukcí.
 • Budete muset prokázat, že jste žáky naší školy. Poslouží hezky naskenované potvrzení o studiu – s čitelnými údaji, podpisem a razítkem školy (používejte to „nové“, na formátu A4, dvojjazyčné). Datum vystavení musí být v aktuálním školním roce. Schválení odeslaných dokumentů chvíli trvá (zpravidla do 2 dnů), po schválení získáte přístup ke stažení software.
 • Na stránce souborů pro studenty ke stažení se přihlašte s nově vytvořeným účtem, zvolte odpovídající verzi AutoCADu a spusťte instalaci. Je vhodné být na rychlém připojení k internetu, budete stahovat přes 2 GB dat.
 • Po instalaci Vás AutoCAD vyzve k volbě licence, zvolte jednotlivou licenci a produkt se sám aktivuje (je nutné připojení k internetu).

Video: Návod krok za krokem jak získat AutoCAD (studentskou licenci) pro domácí použití zdarma.

Pokud se instalace výše uvedeným postupem nedaří, zkuste alternativní postup:

 • Na stránce Autodesk’s Virtual Agent zvolte Download Links → AutoCAD Products → AutoCAD a tam si stáhněte (všechny) potřebné soubory (např. pro 64bitové Windows jde o dva soubory označené Part 1 a Part 2).
 • Spusťte instalaci ze stažených souborů a při registraci produktu uveďte údaje získané v předchozím pokusu o instalaci (měli byste je mít na e‐mailu).
 • Tip: instalační soubory můžete získat od spolužáka, není třeba je stahovat vždy znovu. Registrační údaje ale musíte mít svoje.
 • Tato verze AutoCADu bude pouze v anglickém jazyce.

POZNÁMKA: společnost Autodesk často mění své stránky a tím i způsob stahování, tedy výše uvedený postup nemusí být již úplně přesný, byť se jej snažím průběžně aktualizovat.

AutoCAD cvičení

Zadání pro samostatnou práci v případě absence, či pro zopakování probrané látky doma. Obdobné či stejné úkoly probíráme ve škole, při běžné docházce se tedy s nimi setkáte a dostanete k nim podrobný výklad.

Alternativně se koukněte do učebny v Google Classroom, kde jsou jednotlivá cvičení i s výkladem. Odkaz na učebnu naleznete na dveřích počítačové učebny.

 

2D výkresy

Cvičení, která zahrnují nezbytné dovednosti pro zvládnutí 2D rýsování v AutoCADu.

3D modelování

Základní postupy pro 3D modelování v AutoCADu [PDF]
12 modelů pro zvládnutí základních konstrukcí těles.

3D modelování nad rámec výuky

V rámci studentské licence zdarma (viz sekce o AutoCADu) je možné také využívat další software od společnosti Autodesk, jako je 3D studio MAX anebo Maya.

Zájemcům o další rozvíjení 3D modelování doporučuji např. freeware aplikaci Blender:

Na mnoha vysokých školách zabývajících se produktovým designem využívají jako pracovní nástroj Rhino.

Renderování v AutoCADu není úplně ideální, je lepší využít externích renderovačů, máme dobré zkušenosti s renderováním v programu KeyShot, Lumion či Corona. Na škole zavádíme kombinaci 3ds Max od společnosti Autodesk (s možností mít studentskou verzi zdarma) a renderer Corona (vyžádejte si zkušební či studentskou verzi u výrobce).

Jaký notebook zakoupit?

 

Často dostávám dotaz, jaký stroj zakoupit – resp. jaké parametry jsou vhodné pro software využívaný při výuce. Zde je pár doporučení:

Preferujeme platformu Windows – kvůli větší dostupnosti doporučovaného software vč. alternativ zdarma. Nicméně pracovat se dá i na strojích Apple či strojích s operačním systémem Linux.

Řeším zde především notebook, neboť se předpokládá potřeba pracovat na stroji i ve škole. Nicméně zde uvedené parametry jsou vhodné i pro stolní PC, přičemž platí že stolní počítač je výhodnější z hlediska ergonomie (zejména možnost velké obrazovky) a rozšíření/upgradu do budoucna.

Doporučené parametry:

 • monitor s full-hd rozlišením (1920x1080 px) [4k obrazovka je příjemná, ale jen pokud má stroj dostatek výkonu ji „uživit“],
  obrazovka ideálně typu IPS (kvůli větší věrnosti barev než TN či PVA panely, OLED je naopak vhodná volba),
 • procesor z rodiny Intel i5 či i7, pro vyšší výkon jsou preferované desktopové verze (s označením HQ či H), které na rozdíl od nízkovoltážních mají vyšší výkon díky většímu množství jader, ideálně v některé  posledních generací; či obdobná verze od společnosti AMD, dnes předpokládáme spíše osmijádrový (a více) procesor,
 • operační paměť (RAM) 16 GB nebo více,
 • samostatná výkonná grafická karta, raději minimálně řady GTX 4060 (a vyšší) pro využití moderních technologií – jelikož řada 3D SW využívá akcelerace grafické karty pro uživatelské prostředí, některé rendererovací software pak využívají čistě výkon grafické karty (např. Lumion – na rozdíl např. od Corony, která využívá čistě výkon procesoru),
 • rychlý systémový disk typu SSD (minimálně 512 GB pokud je jediným diskem), případně doplněný o vysokokapacitní plotnový disk na ukládání větších objemů dat.

Příklad:
Lenovo LOQ 15IRH8 Storm Grey, na Alze pod 28.000 Kč
Herní notebook – Intel Core i5 13500H Raptor Lake, 15.6″ IPS antireflexní 1920 × 1080 144Hz, RAM 16GB DDR5, NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB 115 W (MUX Switch), SSD 512GB, podsvícení, podsvícená RGB klávesnice, webkamera, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, USB‑C, WiFi 6, Hmotnost 2,4 kg, Windows 11 Home

S ohledem na požadavky na grafickou kartu a výkonný procesor se pohybujeme v kategorii „herních“ strojů.
Za projití stojí také hezký text „Jak vybrat ideální notebook“ na zive.cz.

Pro AutoCAD je vhodné mít numerický blok kláves.
AutoCAD sám o sobě nevyžaduje výkonnou grafickou kartu.

X