Janů Matouš
…vyučuje na škole předmět Počítačová grafika, od úvodu do kancelářských aplikací (s důrazem na příjemný vzhled dokumentu) přes vektorovou grafiku a bitmapovou grafiku po pořizování výkresové dokumentace a úvod do 3D modelování. Obsluhuje a velkoformátovou tiskárnu a 3D tiskárnu.
TIP:
Naleznete mě častěji v učebně #36, než např. v kabinetu.
Pokud jste zameškali výuku v AutoCADu a jste schopni pracovat, využívejte materiálů, které jsem připravil pro distanční výuku v době covidu a doplňte si chybějící znalosti. Přihlaste se do Google Classroom (pokud nevíte, jak se přihlásit do Google Classroom či potřebujete první popostrčení kudy kam uvnitř, koukněte na video) – přihlašovací údaje vám předával třídní učitel na začátku roku (případně mu napište, pokud je nemůžete najít). Nainstalujte si na domácí stroj aplikaci AutoCAD (viz návod níže) a přihlaste se do kurzu (aktuální odkaz je na dveřích učebny, nechte si poslat od spolužáků).
Software používaný ve škole
(a doporučený pro studium)
Kancelářský balík aplikací – na škole používáme volně dostupný LibreOffice, anebo cloudový balík Google Workspace (jehož součástí je Google Classroom).
Grafické práce: používáme Adobe Creative Suite, kterou žáci školy mohou pro studijní účely používat zdarma.
Pro výkresovou dokumentaci a úvod do 3D modelování používáme aplikaci AutoCAD.
Na některých oborech dále pokračujeme v pokročilejším 3D modelování jiných aplikacích, jako např. Autodesk Fusion 360, Rhinoceros 3D, Cinema 4D, SketchUp aj.
Jak získat a nainstalovat Adobe CC
Jak získat a nainstalovat AutoCAD
AutoCAD cvičení
Zadání pro samostatnou práci v případě absence, či pro zopakování probrané látky doma. Obdobné či stejné úkoly probíráme ve škole, při běžné docházce se tedy s nimi setkáte a dostanete k nim podrobný výklad.
Alternativně se koukněte do učebny v Google Classroom, kde jsou jednotlivá cvičení i s výkladem. Odkaz na učebnu naleznete na dveřích počítačové učebny.
2D výkresy
Cvičení, která zahrnují nezbytné dovednosti pro zvládnutí 2D rýsování v AutoCADu.
3D modelování
Základní postupy pro 3D modelování v AutoCADu [PDF]
12 modelů pro zvládnutí základních konstrukcí těles.
Jaký notebook zakoupit?
Často dostávám dotaz, jaký stroj zakoupit – resp. jaké parametry jsou vhodné pro software využívaný při výuce. Zde je pár doporučení:
Preferujeme platformu Windows – kvůli větší dostupnosti doporučovaného software vč. alternativ zdarma. Nicméně pracovat se dá i na strojích Apple či strojích s operačním systémem Linux.
Řeším zde především notebook, neboť se předpokládá potřeba pracovat na stroji i ve škole. Nicméně zde uvedené parametry jsou vhodné i pro stolní PC, přičemž platí že stolní počítač je výhodnější z hlediska ergonomie (zejména možnost velké obrazovky) a rozšíření/upgradu do budoucna.
Doporučené parametry:
- monitor s full-hd rozlišením (1920x1080 px) [4k obrazovka je příjemná, ale jen pokud je dostatečně velká stroj má dostatek výkonu ji „uživit“], obrazovka ideálně typu IPS (kvůli větší věrnosti barev než TN či PVA panely, OLED je naopak vhodná volba),
- procesor z rodiny Intel i5 či i7, pro vyšší výkon jsou preferované desktopové verze (s označením HQ či H), které na rozdíl od nízkovoltážních mají vyšší výkon díky většímu množství jader, ideálně v některé posledních generací; či obdobná verze od společnosti AMD (značeno H/HX),
- operační paměť (RAM) 16 GB nebo více,
- samostatná výkonná grafická karta, raději minimálně řady GTX 4060 (a vyšší) pro využití moderních technologií – jelikož řada 3D SW využívá akcelerace grafické karty pro uživatelské prostředí, některé rendererovací software pak využívají čistě výkon grafické karty (např. Lumion – na rozdíl např. od Corony, která využívá čistě výkon procesoru),
- rychlý systémový disk typu SSD (minimálně 512 GB pokud je jediným diskem), případně doplněný o vysokokapacitní plotnový disk na ukládání větších objemů dat.
Příklad:
Lenovo LOQ 15IRH8 Storm Grey, na Alze pod 28.000 Kč
Herní notebook – Intel Core i5 13500H Raptor Lake, 15.6″ IPS antireflexní 1920 × 1080 144Hz, RAM 16GB DDR5, NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB 115 W (MUX Switch), SSD 512GB, podsvícení, podsvícená RGB klávesnice, webkamera, USB 3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, USB‑C, WiFi 6, Hmotnost 2,4 kg, Windows 11 Home
S ohledem na požadavky na grafickou kartu a výkonný procesor se pohybujeme v kategorii „herních“ strojů.
Za projití stojí také hezký text „Jak vybrat ideální notebook“ na zive.cz či Jak dobře vybrat herní notebook tamtéž.
Pro AutoCAD je vhodné mít numerický blok kláves.
AutoCAD sám o sobě nevyžaduje výkonnou grafickou kartu.