Návštěva NG

Dne 26. 11. 2015 jsme se téměř všichni z naší třídy 4. A vypravili na Pražský hrad do Schwarzenberského paláce. Paní profesorka Severová nám zde zařídila komentovanou prohlídku stálé expozice „Baroko v Čechách“.

Zprvu jsme si byli prohlídnout obrazy klíčových českých barokních umělců Karla Škréty a Petra Brandla. Viděli jsme impozantní díla, jako je Škrétův Sv. Martin, nebo Brandlův Simeon s Ježíškem. Pokračovali jsme k obrazům s portréty kde byla vystavena hlavně díla Jana Kupeckého a Petra Brandla. Také jsme si mohli prohlédnout krásná díla umělců, jako jsou M. L. Willmann, V. V. Reiner a N. Grund. Nakonec jsme zavítali do prostor, kde jsou vystaveny barokní sochy J. J. Bendla, M. B. Brauna a F. M. Brokoffa.

Myslím, že je skvělé, že jsme mohli zavítat do galerie a prohlédnout si vše na vlastní oči. Díky prohlídce jsme se naučili lépe porozumět látce, kterou ve škole probíráme. Přiblížili jsme se tématu zase o něco blíže. Pomohlo nám to si udělat vlastní a upřímný pohled na Baroko jako takové.

Chtěli bychom poděkovat paní profesorce Severové, která nám tento skvělý zážitek umožnila.

Blažejová Tereza, 4.AH

sila-baroka-(10)

sila-baroka-(7)

Síla baroka

Že baroko dokáže skutečně ohromit se na vlastní kůži přesvědčili žáci 4. A, když 26. 11. 2015 navštívili expozici Schwarzenberského paláce s názvem České baroko.

Je obecně známý fakt, že barokní umění si kladlo za cíl působit na pocity člověka a způsobit jeho hluboký prožitek, ale obrazovka nedokáže plně navodit pocit z ohromných pláten či dynamických soch.

Prohlídku jsme začali překvapivě uprostřed expozice, ve vrcholném baroku s plátny především M. L. Willmana, P. Brandla či J. Kupeckého, odkud jsme pokračovali do baroka raného. Tam jsme kromě malířských prací viděli i kuriózní kabinet s především manýristickými výrobky z mramoru či slonoviny, ale i jiných zajímavých materiálů. Naše prohlídka byla zakončena v přízemí, v němž jsme se seznámily především se sochařskými skvosty M. B. Brauna a F. M. Brokofa, ale i mladších sochařů, včetně dřevěných soch ještě manýristických.

Tím končilo naše nahlédnutí do divů baroka a projitím brány paláce jsme se opět vrátili do divů moderního světa.

Kolářová Pavlína, 4.AS

sila-baroka-(8)

sila-baroka-(11)

sila-baroka-(0)

sila-baroka-(9)

sila-baroka-(6)

sila-baroka-(5)

sila-baroka-(4)

sila-baroka-(3)

sila-baroka-(1)

sila-baroka-(2)

X