ERASMUSplus

Díky programu ERASMUS jsme se letos (25. 1. – 14. 2. 2015) čtyři dívky z oboru Scénografie podívaly do finské Savonlinny v rámci výměnné stáže. Já a mé tři spolužačky, Barbora Roušarová, Klára Jíchová a Nina Ovsová jsme zde měly možnost pracovat na projektech v místní škole, SAMIedu, a vyzkoušet si tak na vlastní kůži jiný studijní systém, poznat finskou kulturu a poznat něco nového. Velkým překvapením pro nás byl počet oborů na škole a jejich různorodost.

Tři týdny stáže jsme strávily na oboru design interiéru a i přesto, že naším oborem zde v Praze je scénografie, nikdo z nás nelitoval.

Jistě, že se dostavila mírná nervozita, když jsme obdržely zadání prvního projektu, jehož cílem bylo namalovat na 4 dřevěné desky (70×140 cm) čtyři roční období, ale pozitivní přístup i podpora jak profesora tak studentů nám pomohla dotáhnout projekt až do zdárného konce.

Místní lidé, ať studenti, profesoři, nebo kolemjdoucí ve městě, všichni byli zkrátka moc milí a ochotní pomoci a poradit kdykoli a kdekoli. Spolužáci se nám často starali i o mimoškolní aktivity, zvali nás na bowling, na společné cvičení v místním fitcentru, dokonce i k nim domů na společné pečení (a samozřejmě následné konzumování) pizzy.

finsko2015 (9)

Mimo čas trávený ve škole jsme samozřejmě prozkoumaly město i středověkou pevnost Olavinlinna, která je považována za jeden z nejkrásnějších finských hradů a v letních měsících se zde koná Savonlinnský operní festival.

Jedním z nejlepších zážitků, co se mě týče, byl den trávený se studenty v místní nádherné přírodě, během kterého jsme posedávaly u táboráku, pokoušely se rybařit a chodit ve sněhu za pomoci sněžnic.

Každému bych stáž podobného typu doporučila. Nejen že jsem díky ní poznala novou zem, její kulturu a přístup ke studiu, ale zároveň posílila své sebevědomí. Seznámily jsme se také se spoustou úžasných lidí a já se nemohu dočkat jejich příjezdu a doufám, že jim jejich laskavost a ochotu budeme moct vynahradit.

Eliška Suková, 3.AS

finsko2015 (1)
finsko2015 (2)
finsko2015 (3)
finsko2015 (4)
finsko2015 (5)
finsko2015 (6)
finsko2015 (7)
finsko2015 (8)
finsko2015 (10)
finsko2015 (11)

X