ERASMUSplus

Ve dnech 22. 2. – 14. 3. se pět studentů naší školy zúčastnilo projektu Erasmus+, kdy dostali možnost vyzkoušet si studium na umělecké škole v zahraničí, v britském Birminghamu…

birmingham (1)

Birmingham Metropolian college

Škola je rozdělena na 14 kampusů, z nich každý se zabývá jiným odvětvím a většina z nich je rozdělena na mnoho dalších oborů. Například na kampusu v Sutton Coldfield, kde jsem trávili nejvíce času, studuje více než 5000 studentů v oborech od ekonomie a podnikání, přes management, právo a všechny různé vědy až po design a umění nebo třeba sport a tělovýchovu.

birmingham (2)

Studenti na oboru Art and Design se mají možnost naučit navrhování a výrobu oděvů, grafické i malířské techniky, navrhování 3D objektů, fotografii – klasickou i digitální, práci s mnoha různými počítačovými programy a mnoho dalších věcí. Na vše má škola velmi bohaté prostředky a práce studentů není v tomto ohledu nijak limitována.

V práci studentů obou škol (SUPŠ a Art n Design na Metropolitan College) je diametrální rozdíl. Zatímco zde dostaneme jasné zadání od kterého se většinou nemůžeme nijak moc odklonit, tamní studenti pracují na jakýchsi vlastních projektech, které nejsou někdy omezeny ani tématem. Mimo to mají samozřejmě workshopy a lekce, kde se učí řemeslnou stránku věci, na což se podle mého názoru na naší škole klade mnohem větší důraz.

Do školy jsme se dopravovali vlakem a cesta tam nám téměř každý den zabrala zhruba 35 minut.

birmingham (3)

Absolvované workshopy a aktivity

3D workshop – práce se sklem. Navržení 3D objektu > práce s hlínou > vytvoření sádrového negativu > vypálení > čištění a broušení výsledného produktu.

Foto workshop – škola nám zapůjčila kinofilmové zrcadlovky z kterých jsme pak vyvolávali film ve velmi dobře vybaveném darkroomu a tradičním způsobem tiskli samotné fotky.

Fine art workshop – sítotisk a naše projekty (malba/kresba).

Stourbridge campus – jeden den jsme strávili na druhém, mnohem menším (+- 400 studentů) kampusu ve zhruba hodinu vzdálením Stourbridge, kam nás ráno jeden z profesorů odvezl školním minibusem. Zde jsme měli zadání kreslit portréty studentů po vzoru rukopisu nějakého umělce.

Tripy do Londýna a Liverpoolu – Liverpool nakonec kvůli problémům se školním minibusem nevyšel.

birmingham (8)

birmingham (4)

birmingham (5)

birmingham (6)

Birmingham

V Birminghamu žije jen zhruba o čtvrt milionu méně lidí něž v Praze, přitom je rozlohou téměř dvojnásobně menší. Obyvatelstvo je tu relativně multikulturní a multietnické. Měl jsem příjemný pocit, že lidé se tu méně starají, kdo je jaké rasy nebo kdo má či nemá turban/hidžáb na hlavě.

Library of Birmingham

birmingham (11)

birmingham (9)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Birmingham Museum of Art

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Selfridges (Jan Kaplický)

birmingham (14)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Birmingham canal

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

birmingham (15)

The Cube building

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

The Church of St Martin

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

birmingham (20)

X