V termínu 24. 1. až 14. 2. 2011 v rámci projektu Leonardo da Vinci vyrazily čtyři žačky naší školy do Finska. Přijely zmrzlé, leč spokojené a přivezly si krom zkušeností i zážitky a obrázky, o něž se zde podělí.

Mezinárodní stáž Finsko 2011

Od: 24.01.2011 Do: 14.02.2011
Místo: Finsko – Savonlinna
Škola: Savonlinnan ammati-ja aikuisopisto
Stáže se zúčastnily: Sabina Hřebačková, Kateřina Sochací, Monika Fišerová, Tereza Nováková

Do Finska jsme letěly dvěma letadly. Nejdříve klasickým do Helsinek a potom malým letadlem, pravidelnou linkou, do Savonlinny. Po příletu jsme byly ihned ubytovány v hotelu Tott, v centru města. Všichni na nás byly velice milí a vše bylo zařízeno. Druhý den jsme se jely podívat do školy, kde nás seznámili se všemi obory a ukázali nám i různé výrobky. Mají to tam zařízené tak, že vlastně většinu věcí co vyrobí prodají, proto mají školu tak perfektně vybavenou. Naštěstí jsme tam byly zrovna v době, kdy vystavovali maturitní práce všech oborů. Byly na téma „1992“ a bylo to velice zajímavé. Je vidět, že opravdu mohou zapojit fantazii a tvořit to co je pro ně přirozené, že jim do toho ti profesoři moc nemluví. Mají takový volnější styl výuky. Poté jsme se byly podívat ještě na jiné, hudebně zaměřené škole. Zrovna pořádali školní koncert, tak jsme byly pozváni a byl to opravdu zážitek. Profesionální koncert s veškerou aparaturou a opravdu zvláštní hudbou, samozřejmě zpívali i pár evropských hitů. Také jsme navštívily divadlo Retretti, kde mají studenti scénografie praxi. Pár studentů z jedné školy se nás také ujalo a provedli nás Savonlinnou a také nás vzali na exkurzi na hrad a do místního muzea.

Na práci jsme byly rozděleny na dvě skupiny. Dvě studentky byly v muzeu Lusto, v lese. Tam se jezdilo místním „minivláčkem“ něco jako tramvaj co jezdí třikrát denně. Je to muzeum se zaměřením na kulturu a historii Finska, hlavně dřevařská historie. Zde se dělala dokumentace artefaktů, v profesionálním ateliéru. Docela dost věcí jsme se tam naučily, jelikož jsme pracovali s profesionály a špičkovým vybavením. Všichni byli velice ochotní a nebyl žádný problém v komunikaci.

Další dvě studentky pracovaly ve škole na plakátu pro školní divadelní hru – Rockville.

Poslední víkend jsme si udělali víkend do hlavního města – Helsinky. Kde jsme navštívily nějaká muzea a památky, ale abych pravdu řekla, moc toho tam není a tak jsme se jen procházeli, jelikož už to byl poslední víkend, tak už jsme byly aklimatizovány a už nám těch ‑20°C nevadilo.

T. N.

Pro více informací se obraťte na J. Mrázkovou.

X