Mihaliček Matouš

…vyučuje na škole předmět Počítačová grafika, od úvodu do kancelářských aplikací (s důrazem na příjemný vzhled dokumentu) přes vektorovou grafiku a bitmapovou grafiku po pořizování výkresové dokumentace a úvod do 3D modelování. Obsluhuje 3D tiskárnu a podílí se na využívání školního fotoateliéru pro pořizování dokumentace žákovských prací.

TIP:
Naleznete mě častěji v učebně #36, než např. v kabinetu.

Práce v době distanční výuky probíhá skrze Google Classroom. Nainstalujte si aplikaci AutoCAD (viz návod níže) a přihlaste se do kurzu, jehož kód jste dostali e‑mailem.

Pokud nevíte, jak se přihlásit do Google Classroom či potřebujete první popostrčení kudy kam uvnitř, koukněte na video.

Software doporučený pro studium

 

Všichni žáci:

 • kancelářský balík aplikací – na škole používáme volně dostupný OpenOffice, pro domácí použití doporučuji LibreOffice.
 • CorelDRAW – pro tvorbu plakátů, rozvržení pro tisk
  (lze nahradit jiným vektorovým grafickým programem, např. freeware Inkscape, anebo nový Affinity Designer),
 • Adobe Photoshop (i Elements) – pro úpravu renderů a bitmapových podkladů
  (lze nahradit jiným bitmapovým editorem, např. freeware GIMP anebo paint.net, anebo výborný Affinity Photo),

Technické obory navíc:

 • AutoCAD – pro výkresovou dokumentaci a úvod do 3D modelování
  studentské licence viz níže.

CorelDRAW! / vektorová grafika

Výuka vektorové grafiky probíhá v aplikaci CorelDRAW! X8.
Pro domácí použití doporučuji freeware program Inkscape.

Zvládat vektorovou grafiku se v začátku učíme překreslováním vybraných logotypů.

AutoCAD / výkresová dokumentace a 3D modelování

Jak získat AutoCAD pro domácí použití

Výuka probíhá v aplikaci AutoCAD v. 2019. Žáci naší školy mají nárok na výukovou verzi aplikace, která je poskytována společností Autodesk zdarma oproti potvrzení, že patříte na naší školu (naskenované potvrzení o studiu).

Jak získat AutoCAD pro domácí použití

DOPORUČENÍ: pro domácí použití na aktuálních Windows 10 raději instalujte AutoCAD v2019. Starší verze (vč. 2018) občas nejde úplně snadno nainstalovat.

Jak na AutoCAD na tři roky zdarma:

 • Na stránkách společnosti Autodesk máte možnost získat po registraci software na zdarma. Registrujte se jako student – uveďte při registraci informace o naší škole (školu dohledáte v nabízeném seznamu, web https://www.sups.cz) a dále postupujte dle instrukcí.
 • Budete muset prokázat, že jste žáky naší školy. Poslouží hezky naskenované potvrzení o studiu – s čitelnými údaji, podpisem a razítkem školy. Datum vystavení musí být v aktuálním školním roce. Schválení odeslaných dokumentů chvíli trvá (zpravidla do 2 dnů), po schválení získáte přístup ke stažení software.
 • Na stránce souborů pro studenty ke stažení se přihlašte s nově vytvořeným účtem, zvolte odpovídající verzi AutoCADu a spusťte instalaci. Je vhodné být na rychlém připojení k internetu, budete stahovat přes 2 GB dat.
 • Po instalaci Vás AutoCAD vyzve k volbě licence, zvolte jednotlivou licenci a produkt se sám aktivuje (je nutné připojení k internetu).

Video: Návod krok za krokem jak získat AutoCAD (studentskou licenci) pro domácí použití zdarma.

Pokud se instalace výše uvedeným postupem nedaří, zkuste alternativní postup:

 • Na stránce Autodesk’s Virtual Agent zvolte Download Links → AutoCAD Products → AutoCAD a tam si stáhněte (všechny) potřebné soubory (např. pro 64bitové Windows jde o dva soubory označené Part 1 a Part 2).
 • Spusťte instalaci ze stažených souborů a při registraci produktu uveďte údaje získané v předchozím pokusu o instalaci (měli byste je mít na e‐mailu).
 • Tip: instalační soubory můžete získat od spolužáka, není třeba je stahovat vždy znovu. Registrační údaje ale musíte mít svoje.
 • Tato verze AutoCADu bude pouze v anglickém jazyce.

POZNÁMKA: společnost Autodesk často mění své stránky a tím i způsob stahování, tedy výše uvedený postup nemusí být již úplně přesný, byť se jej snažím průběžně aktualizovat.

Zadání pro samostatnou práci v případě absence, či pro zopakování probrané látky doma. Obdobné či stejné úkoly probíráme ve škole, při běžné docházce se tedy s nimi setkáte a dostanete k nim podrobný výklad.

AutoCAD cvičení

2D výkresy

Cvičení, která zahrnují nezbytné dovednosti pro zvládnutí 2D rýsování v AutoCADu.

3D modelování

Základní postupy pro 3D modelování v AutoCADu [PDF]
12 modelů pro zvládnutí základních konstrukcí těles.

3D modelování nad rámec školy

V rámci studentské licence zdarma (viz sekce o AutoCADu) je možné také využívat další software od společnosti Autodesk, jako je 3D studio MAX anebo Maya.

Zájemcům o další rozvíjení 3D modelování doporučuji např. freeware aplikaci Blender:

Na mnoha vysokých školách zabývajících se produktovým designem využívají jako pracovní nástroj Rhino.

Renderování v AutoCADu není úplně ideální, je lepší využít externích renderovačů, máme dobré zkušenosti s renderováním v programu KeyShot, Lumion či Corona. Na škole zavádíme kombinaci 3ds Max od společnosti Autodesk (s možností mít studentskou verzi zdarma) a renderer Corona (vyžádejte si zkušební či studentskou verzi u výrobce).

Jak na soubory PDF

PDF soubory jsou nesmírně praktické pro předávání dat např. k tisku – na cílovém stroji se zobrazí jak jste určili a odpadají tak diskuze jak velké to vytisknout apod. Tedy samozřejmě za předpokladu že PDFko je dobře připravené. Jak na prohlížení, slučování a rozdělování či editaci PDF souborů (bez komerčního Adobe Acrobat) hezky popisuje např. tento článek na živě.cz.

 

Jaký notebook zakoupit?

Často dostávám dotaz, jaký stroj zakoupit – resp. jaké parametry jsou vhodné pro software využívaný při výuce. Zde je pár doporučení:

Preferujeme platformu Windows – kvůli větší dostupnosti doporučovaného software vč. alternativ zdarma. Nicméně pracovat se dá i na strojích Apple či strojích s operačním systémem Linux.

Řeším zde především notebook, neboť se předpokládá potřeba pracovat na stroji i ve škole. Nicméně zde uvedené parametry jsou vhodné i pro stolní PC, přičemž platí že stolní počítač je výhodnější z hlediska ergonomie (zejména možnost velké obrazovky).

Doporučené parametry:

 • monitor s full‐hd rozlišením (1920x1080 px),
  ideálně typu IPS či PVA (kvůli větší věrnosti barev),
 • procesor z rodiny i5 či i7, desktopová verze (s označením HQ či H)
  …které na rozdíl od nízkovoltážních mají vyšší výkon díky většímu množství jader,
 • operační paměť (RAM) ideálně 16 GB, minimálně pak 8 GB,
 • samostatná grafická karta, např. řady GeForce GTX 1050+,
  jelikož řada 3D SW využívá akcelerace grafické karty pro uživatelské prostředí, některé renderery pak využívají čistě výkon grafické karty (např. Lumion – na rozdíl např. od Corony, která využívá čistě výkon procesoru),
 • rychlý systémový disk typu SSD (minimálně 240 GB pokud je jediným diskem),
  ideálně doplněný o vysokokapacitní plotnový disk na ukládání větších objemů dat.

Pro AutoCAD je vhodné mít numerický blok kláves.
AutoCAD sám o sobě nevyžaduje výkonnou grafickou kartu.

X