1.DH – NAV [Matouš Mihaliček]

Zde se najdete informace, které vás provedou samostudiem v období mimořádných opatření. Předpokládám, že máte nějaké společné studijní komunikační kanály a že je budete využívat, mimo jiné na vzájemnou komunikaci a podporu při řešení případných obtíží. Obracet se samozřejmě můžete i na mě, a to na mém pracovním e‑mailu matous.mihalicek(x)sups.cz. Otázky a odpovědi budu zveřejňovat zde, aby se i ostatní mohli případně poučit. Každopádně držím palce, ať vše jde hladce a bez potíží. Dálkovému studiu zdar!

První úkol

 

PRŮBĚŽNÉ ZADÁNÍ, první konzultace do 20. března 2020.

Zadání prvního úkolu jsem zasílal přes třídní, zde to máte trochu rozepsané:

Vaším úkolem je začít rozkreslovat model zvířete (či jiného objektu), které budeme vyřezávat. Tím mám na mysli už jednotlivé desky, na papíru, v měřítku 1:1. Předpokládejte tloušťku materiálu 4 nebo 5 mm. Cílem je domyslet sklady tak, abychom mohli zvíře složit a samo drželo bez použití lepidla. Dle návrhu (později) zkusíme nakreslit tvary ve vektorové aplikaci – ale můžete začít sami už nyní, pokud na to máte nástroje. Vektorový tvar následně pošleme na vyřezávací laser, kde nám vznikne prototyp.

Pro inspiraci koukněte na internet, např. na Pinterestu je spousta hezkých nápadů, viz https://cz.pinterest.com/pin/505740233151414441/ … ale připomínám, jde mi o základ pro vyřezávání, tedy chci vidět půdorysy jednotlivých ploch.

Fotografii vznikajícího návrhu mi zašlete na můj e‑mail.

Výsledný soubor mi zašlete (na termínu se ještě dohodneme):

  1. ve zdrojovém formátu programu ve kterém pracujete (a pokud jde o něco nestandardního, tak i napište o jaký program šlo),
  2. a také v obecném formátu pro prohlížení, tedy v PDF nebo export do JPEG/PNG.

Softwarové vybavení na doma – vektorová grafika

Ve škole pracujeme s aplikací CorelDRAW! vX8
Na stránkách si můžete stáhnout 15denní zkušební verzi, ale ta vám žel nevystačí na celou předpokládanou dobu mimořádných opatření.
https://www.coreldraw.com/cz/

Proto nabízím alternativu: zkuste být odvážní a stáhnout si aplikaci Inkscape, která je zdarma – tam si budete muset zvyknout na jiné prostředí, ale principy kreslení zůstávají stejné a návodů online také jistě najdete dost.
https://inkscape.org/

No a kdyby jste přeci jen chtěli kupovat nějaký software, tak určitě doporučuji produkty Affinity, v tomto případě Affinity Designer:
https://affinity.serif.com/en-gb/
Mají též zkušební verze, jen nepodporují češtinu. Ale to by nemuselo vadit.

Aktuálně: testovací verze na tři měsíce zdarma, nebo k zakoupení s 50% slevou! více info zde

druhý úkol týden

konzultace do 27. 3. 2020

Očekávám, že budeme dle připomínek ladit rozkreslený model z minulého týdne tak, abychom jej mohli začít příští týden buď finalizovat, nebo už kreslit ve vektorovém programu.

další týdny

Průběžná konzultace postupu prací e‑mailem, požaduji zprávu e‑mailem alespoň 1x týdně.
Individuální tempo práce.

 

 

X