Tak to tu ještě nebylo! V prostorách naší školy se to začíná hemžit strašidly. Zatímco v chodbě v přízemí děsí procházející návštěvníky a osazenstvo školy Krvavá Máry, v pondělí se v prostorách před sborovnou usídlil rarášek, zvíkovský čertík. Ono se z něj tedy pak vyklubal povedený synek šlechtické rodiny obývající hrad Zvíkov a hostící poetu a bonvivána, Mikuláše Dačického z Heslova. Tento prostopášník, milovník dobrého vína, ale především „fraucimoru“, nakonec musel složit zbraně a odporoučet se s hanbou pryč. U krásné paní Elišky nepochodil, i když se původně zdálo, že ji svou milostnou básní tak jako řadu jiných paní před ní nadobro oslnil a stane se jeho další trofejí. Okouzlující hradní paní zůstala svému muži věrná, i když se chvíli zdálo, že on její důvěru zklamal. Nakonec se vše vysvětlilo. Ženský „krejzl“, krajkový límec ve tvaru okruží, nepatřil nevinné dívce, která navštívila hradního pána, aby ho požádala o „výhost“, neboť se toužila vdát mimo jeho panství, ale obstarožní a temperamentní paní klíčnici, jíž se chtěl pomstít onen „rarášek“. Zápletka jednoaktové komické opery Ladislava Stroupežnického (původní hra) a Vítězslava Nováka (hudba) v podání mladých konzervatoristů nás, kdo jsme si toto vystoupení nenechali ujít, pobavila i rozesmála. Vychutnali jsme si také zvučné operní árie, obdivovali jsme hezké renesanční kostýmy. Operu za měsíc vystřídá opereta, žánry, které zatím naše „schody“ nezažily. Tato rozmanitost je velmi příjemná a stává se tradiční součástí kulturního mumraje v naší škole. Jen tak dál!

KNS23-zvikovsky-rarasek

X