Naše škola se letos zapojila do projektu Literární noc, který už osmým rokem přibližuje veřejnosti současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení v podání hereckých osobností.

Čtení proběhlo simultánně na 20 místech Žižkova, která jsou běžně veřejnosti nepřístupná. U nás v knihovně četl Václav Vydra v půlhodinové smyčce úryvek z humoristického románu Skios britského spisovatele Michaela Frayna.

S komornějším prostředím ateliéru Dřevořezby výborně ladil křehký hlas Simony Postlerové, která představila ukázku z románu Mlčení portugalské autorky Theolindy Gersäové, která byla na čtení osobně přítomna.

Vzácných hostů jsme během večera přivítali mnoho. Jolana Součková – organizárorka celé akce a vedoucí produkce Českého centra Praha – si nenechala ujít obě ukázky. Slavnostní zahajovací řeč pronesla Edita Novotná z Českých center, která kromě divácké veřejnosti přivítala další významné hosty např. Dášu Sephton z British Council, která Knihu Skios vybírala.

Literatura „naživo“ zaplnila pokaždé, tedy desetkrát za večer, improvizovanou čítárnu na Řezbě a i knihovna byla doslova nabitá. Před školou a ve vestibulu se tvořila několikametrová fronta čtenářů a především neopakovatelná atmosféra. Určitě k ní přispěl charismatický přednes obou herců, ale i pozoruhodné interiéry naší školy. Mnozí předtím, než běželi na další místa, přišli svůj zážitek sdělit a poděkovat.

Věra Štojdlová

noc-literatury-2014-001

noc-literatury-2014-002

noc-literatury-2014-003

noc-literatury-2014-006

noc-literatury-2014-008

noc-literatury-2014-007

 

X